Uruchomienie basenu: Jak przygotować basen do sezonu? Jakie czynności należy wykonać żeby basen prawidłowo funkcjonował?
W naszym klimacie baseny ogrodowe wymagają „uśpienia” na okres jesienno-zimowy. Dotyczy to wszystkich basenów, które nie są użytkowane wewnątrz budynków. Jesienią przeprowadza się prace przygotowujące basen do zimowania, natomiast na wiosnę, najczęściej na przełomie marca i kwietnia szykujemy basen do sezonu letniego.
Kiedy słońce wiosenne grzeje coraz mocniej, a woda w basenie osiągnie ok 12°C w wodzie mogą pojawić się pierwsze zakwity glonów. Uruchomienie wiosenne przeważnie przeprowadza się zanim do tego dojdzie, ale jeśli woda zdąży już zmienić barwę na zieloną, to bez obaw! Cały proces przebiega według tego samego schematu i w ciągu kilku dni woda staje się czysta i klarowna!
Poniżej w skrócie lista czynności, które wykonujemy by wybudzić basen Magiline z zimowego snu.
Możesz też obejrzeć krótki filmik z uruchomienia wiosennego
- Wyciągamy z basenu i oczyszczamy boje kompresyjne.
- Czyścimy całą nieckę basenu. Przy pomocy czerpaków usuwamy zalegające na dnie liście i elementy organiczne, które zapewne nagromadziły się przez kilka miesięcy zimowych. Szorujemy ręcznie ściany, dno basenu oraz schody. Przy basenach z roletą podwodną czyścimy również cały box rolety. Te prace porządkowe dotyczą przede wszystkim basenów bez zadaszeń.
- Demontujemy i myjemy zaślepki zimowe skimmera oraz dysz wylotowych, które zabezpieczały system filtracji przez zimę.
- Na ścianach wzdłuż poziomu wody zazwyczaj osadzają się zanieczyszczenia, dlatego spuszczamy nieco wody dla efektywniejszego oczyszczenia linera po obwodzie basenu. Używamy do tego specjalnego preparatu do zanieczyszczeń biologicznych, biodegradowalnego i bezpiecznego dla środowiska.
- Czyścimy obrzeże basenowe przy pomocy karchera.
- Usuwamy zabezpieczenia zimowe, czyścimy lokal pompy filtracji i pompy przeciwprądu, a następnie montujemy i podłączamy silniki.
- Sprawdzamy stan filtra, ewentualnie czyścimy i wymieniamy „pończochę”.
- Uzupełniamy wodę do wymaganego poziomu.
- Uruchamiamy system filtracji.
- Oczyszczamy dno basenu przy pomocy robota ręcznego lub automatycznego.
- Odczytujemy parametry wody (temperatura, sól, chlor i pH), następnie kalibrujemy sondy pH i chloru.
- Uzupełniamy sól, która jest niezbędna przy procesie uzdatniania wody.
- Dozujemy chlor w tabletkach do prefiltra (nigdy nie dodajemy chloru bezpośrednio do niecki basenowej!) w odpowiedniej proporcji, zgodnie z instrukcją producenta. Po dodaniu tabletek chlorowych filtracja musi bezwarunkowo pracować, natomiast na czas aktywnego działania chloru (ok 12h) nie uruchamiamy pompy ciepła.
- Przy basenach z roletą lamelową myjemy ją dokładnie z zanieczyszczeń zimowych. W przypadku basenów z roletą podwodną czyścimy również cały box rolety. Monitorujemy poprawność działania rolety oraz sprawdzamy czy zaczepy nie są uszkodzone.
- Uruchamiamy i sprawdzamy poprawność działania wszystkich pozostałych urządzeń basenowych (np.: automatyczne uzupełnianie wody, przeciwprąd , kaskada, oświetlenie, głośniki podwodne…)
- Sprawdzamy poprawność systemu do inteligentnego sterowania funkcjami basenu iMagi-X
- Przeprowadzamy kontrolę zabezpieczenia różnicowo-prądowego.
Prawidłowo przeprowadzone uruchomienie basenu na wiosnę oraz odwrotny proces przeprowadzany jesienią to niezwykle istotne elementy użytkowania.
Jeśli chcesz długo cieszyć się swoim basenem i pływać w czystej, przejrzystej wodzie, to nie zapominaj o poprawnej eksploatacji i konserwacji
Możesz cały proces przeprowadzić samodzielnie zgodnie z zaleceniami Magiline, możesz też zdać się na nas, a my w profesjonalny sposób zadbamy o Twój basen!