Jak dbać o basen by cieszyć się nim jeszcze dłużej

Agnieszka Stadnicka
Agnieszka Stadnicka
2 marca 2023
Jak dbać o basen by cieszyć się nim jeszcze dłużej

Na czym polega prawidłowa eksploatacja i konserwacja basenu oraz jak dbać o basen?

Technologia Magiline z pewnością ułatwia cały proces utrzymania basenu w dobrej kondycji. Nie zmienia to jednak faktu, że żaden basen nie może być eksploatowany bez prawidłowej obsługi i konserwacji. Wyróżniamy dwie podstawowe metody oczyszczania i zabezpieczania: mechaniczną i chemiczną.

Czyszczenie mechaniczne odbywa się za pomocą filtracji basenowej NFX, podbieraków ręcznych, odkurzaczy basenowych i robotów automatycznychCzyszczenie chemiczne opiera się na monitorowaniu jakości wody i dozowaniu chemii basenowej.

Bardzo istotne jest poprawne ustawienie wszystkich parametrów na początku sezonu przy pierwszym rozruchu oraz przed rozpoczęciem sezonu czyli przy uruchomieniu wiosennym.  Powinno to być przeprowadzone przez profesjonalnego technika, który prawidłowo wykona cały proces uzdatniania i zaprogramuje parametry. Podobnie rzecz się ma na zakończenie sezonu czyli przy zimowaniu basenu (artykuł wkrótce), aby ułatwić jego ponowne uruchomienie i uniknąć potencjalnych awarii.

Główne warunki poprawnej eksploatacji i utrzymania basenu w nienagannym stanie:

Filtracja

Efektywna filtracja to klarowna woda!

Jeśli obawiasz się, że utrzymanie basenu w czystości zajmie Ci dużo czasu, to wiedz, że Magiline na to nie pozwoli!

Filtracja Magiline, posiada unikalny, wysokowydajny system, który doskonale zadba o Twoją wodę. Jakość wody w basenie jest niezbędna dla komfortu, przyjemności i bezpieczeństwa. W basenach Magiline stosujemy opatentowaną najnowocześniejszą filtrację z systemem Venturi, o wydajności ok. 35m3/h. Przeczytaj więcej na temat filtracji NFX.

lub kliknij w grafikę by zobaczyć  jak działa innowacyjna filtracja NFX

Uzdatnianie wody

Poprawne parametry wody w basenie są bardzo istotne dla komfortowego i bezpiecznego użytkowania. Baseny MAGILINE oferują  nowoczesne rozwiązania, które mogą monitorować i regulować jakość wody w basenie, ograniczając zaangażowanie użytkownika i minimalizując zużycie chemii basenowej. Dotyczy to w szczególności zastosowania następujących urządzeń:

  • MAGI Tech Sel – dezynfekcja wody poprzez proces elektrolizy (zamiana soli w chlor)
  • MAGI pH – regulator pH wody basenowej
  • MAGI Dual – regulator soli i pH wody, to urządzenie zawiera oba powyższe w jednym i może regulować ilość soli i wartość pH wody w basenie w tym samym czasie
  • iMAGI-X – w pełni automatyczne i inteligentne rozwiązanie do obsługi basenów Magiline. Wszystkie parametry chemiczne wody są automatycznie monitorowane i dozowane. System iMagi zastępuje wszystkie powyższe urządzenia. Dowiedz się więcej na temat systemu iMagi-X.

Magi tech sel

Odkurzanie basenu

  • Każdy basen Magiline jest standardowo zaopatrzony w skuteczny odkurzacz ręczny, który współpracuje z filtracją NFX. Za pomocą teleskopowej rurki można szybko i łatwo wyczyścić całe dno i schody.
  • Automatyczny odkurzacz dowodnysprzątanie basenu zredukowane do minimum. Po prostu zanurzasz odkurzacz basenowy w wodzie, uruchamiasz program i nie musisz się już o nic martwić – odkurzacz basenowy zrobi wszystko za Ciebie. Do wyboru jest kilka rodzajów – różnią się one głównie jakością, żywotnością, wydajnością i funkcjami dodatkowymi. Nowoczesne odkurzacze basenowe mogą efektywnie wyczyścić dno, ściany i lustro wody. Mają napęd na cztery koła, zdalne sterowanie i specjalny system podnoszenia, który pozwala robotowi basenowemu samodzielnie dotrzeć do powierzchni i znacznie ułatwia wyjęcie na zewnątrz. Szczególnie polecamy roboty basenowe firmy Zodiac, które są liderem na rynku.
  • Indukcyjnie ładowany robot czyszczący – to innowacja na rynku basenowym. Jest praktycznie bezobsługowy, ładuje się samodzielnie w stacji dokującej umieszczonej przy dnie basenu. Co istotne może pozostawać w zanurzeniu przez cały sezon kąpielowy. Może być programowany za pomocą smartfona.
robot basenowy dowodny

robot czyszczący ZODIAC

Czyszczenie filtrów i akcesoriów

Bardzo istotnym elementem dbania o basen jest systematyczne czyszczenie filtra. Obok monitorowania parametrów wody jest to najważniejsza czynność, bez której żadna filtracje nie będzie działała poprawnie. Filtry w basenach Magiline są w kształcie walca i składają się z dwóch głównych elementów. Zewnętrzna część o właściwościach pończochy służy do wyłapywania większych zabrudzeń jak na przykład liście czy owady, natomiast środkowa główna część filtra to element kartuszowy, który odpowiada za filtrowanie tych najdrobniejszych zanieczyszczeń. Czyszczenie filtra jest bardzo proste, a polega na wyjęciu go i wypłukaniu pod bieżącą wodą. Częstotliwość zależy od wielu czynników, jak na przykład pora roku lub ilość kąpiących się osób, najczęściej jest to 1 raz w tygodniu. (Uwaga! Czyszczenie filtra odbywać się może tylko przy wyłączonej pompie filtracji)

Obok systematycznego czyszczenia filtrów należy pamiętać o okresowych i sezonowych pracach konserwacyjnych pozostałych elementów basenowych (o tym więcej wkrótce, w artykule poświęconym uruchomieniu i zimowaniu basenu)

Przykrycie basenu

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ nie tylko na bezpieczeństwo użytkowników jest przykrycie basenu roletą lamelową. W dużym skrócie możemy podzielić rolety na podwodne – z wałem ukrytym pod powierzchnią wody, oraz zewnętrzne – stojące na krawędzi basenu. Lamele rolety są wykonane z tworzywa PCV i wypełnione powietrzem, co utrzymuje je na powierzchni wody. Specjalne zaczepy wspomagają stabilność i sztywność, dzięki czemu roleta jest bezpieczna i może po niej przejść nawet dorosły człowiek. Istnieje możliwość wyboru koloru rolety z wzornika Magiline.

Ponadto zastosowanie rolet lamelowych ogranicza parowanie wody, a to przekłada się na wydajność filtracji, ilość stosowanej chemii basenowej oraz konieczność częstego uzupełniania wody. Roleta w znacznym stopniu wspomaga utrzymanie temperatury wody zwłaszcza w nocy, a w przypadku zastosowania rolet polikarbonowych może wodę dogrzewać w słoneczne dni. Nie trudno zauważyć, że wyposażenie basenu w roletę korzystnie wpływa na aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Warto dodać, że rolety elektryczne mogą być sterowane za pomocą aplikacji na smartfona.

roleta basenowa

roleta podwodna MagiGuard

Zamiast rolet lamelowych czasem stosuje się tańszą opcję, a mianowicie folie bąbelkowe. Jest to specjalna gruba folia z licznymi „bąbelkami” wypełnionymi powietrzem. Folie bąbelkowe nie są jednak tak wydajne jak rolety lamelowe, nie mogą służyć dla zapewnienia bezpieczeństwa, natomiast ich zaletą jest oczywiście cena.

Zadaszenie basenu

Dla jeszcze większego komfortu i zapobiegania zanieczyszczeniu basenu i wody, idealnym rozwiązaniem jest montaż zadaszenia basenu, które zapewnia kilka funkcji. Przede wszystkim zadaszenie basenowe zapobiega zanieczyszczeniom roślinnym (liście, igły), opadowi śniegu w zimie, spełnia funkcję bezpieczeństwa, przedłuża sezon kąpielowy, oszczędza koszty chemii basenowej i zwiększa komfort.  Zadaszenia basenowe produkowane są w różnych systemach i rozmiarach – od niskich do wysokich. Należy tutaj dodać, że zadaszenia basenowe tylko w pewnym stopniu ograniczają parowanie wody. Niezależnie od zadaszenia powinno się stosować roletę żaluzjową lub chociaż folię bąbelkową na powierzchni wody w celu ograniczenia jej parowania.

W przypadku braku możliwości lub chęci zastosowania sztywnych zadaszeń, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. przykryć zimowych. Są to szyte na miarę, wzmocnione plandeki, które mocuje się w prosty sposób do obrzeża nad całą niecką basenową. Taka forma przykrycia bardzo dobrze chroni basen w okresie jesienno-zimowym.

 

autor zdjęć: Fred Pieau
zadaszenie basenu

Wysokie zadaszenie przesuwne

przykrycie basenowe

przykrycie zimowe

TAGS