Jak wybudować basen? Budżet, wymiary i proces budowy basenu

Agnieszka Stadnicka
Agnieszka Stadnicka
23 października 2022
Jak wybudować basen? Budżet, wymiary i proces budowy basenu

Planując budowę basenu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Nie tylko budżet będzie odgrywał pierwszą rolę, choć faktycznie zazwyczaj ma spory wpływ na wybór typu i rozmiaru basenu. Oprócz ram finansowych trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie basenu – czy planujemy basen wewnątrz budynku czy na zewnątrz, wymiary i kształt, warunki geologiczne – w szczególności poziom wód gruntowych, głębokość niecki, sposób ogrzewania wody, typ przykrycia i wyposażenie dodatkowe.

Zobacz filmik pokazujący proces budowy basenu Magiline

Jak przebiega proces budowy basenu – 8 kluczowych etapów

Etap 1 – Pozwolenie na budowę basenu

Jeśli planujesz budowę basenu, który przekracza 50m2, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę – jest to procedura identyczna, jak przy uzyskaniu pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Baseny poniżej tej powierzchni nie wymagają żadnego zgłoszenia ani pozwolenia.

Etap 2 – Dobór parametrów basenu

Dobranie wielkości, kształtu i elementów wyposażenia – na tym etapie służymy fachową radą, dzielimy się doświadczeniem i pomagamy w wyborze. Przygotowujemy kompleksowa ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Etap 3 – Wybór odpowiedniego usytuowania basenu

Kolejnym istotnym krokiem podczas budowy basenu jest wybór dogodnego usytuowania. Ważnym jest, aby basen był odpowiednio nasłoneczniony i położony ergonomicznie względem budynku i stron świata. 

 Na tym etapie wytyczamy miejsce pod wykop za pomocą niwelatora oraz ustalamy szczegóły dotyczące prac ziemnych i przyłączy hydrauliczno-elektrycznych. 

Etap 4 – Rozpoczęcie budowy basenu: prace ziemne

Prace ziemne, czyli wykopanie dziury pod basen i wywiezienie urobku, pozostaje po stronie inwestora. Następnie przystępujemy do prac konstrukcyjnych: 

  • osadzamy moduły polipropylenowe, 
  • zbroimy ściany oraz dno 
  • zalewamy całą konstrukcję betonem. 

Należy przy tym pamiętać, że prace ziemne mogą się toczyć tylko przy odpowiednich warunkach atmosferycznych – w dodatniej temperaturze i bez opadów.
Basen

Etap 5 – Wiązanie betonu

Po zakończeniu prac ziemnych, czas na wiązanie betonu. Na uzyskanie pełnej twardości czekamy minimum 6 tygodni.

Bardzo często prace ziemne z betonowaniem basenu przeprowadzamy jesienią, a następnie kończymy realizację wczesną wiosną. 

Etap 6 – Prace wykończeniowe basenu

Prace wykończeniowe, czyli 

  • wykonanie i podłączenie instalacji hydraulicznej i elektrycznej 
  • szlifowanie dna, by uzyskać idealnie równą powierzchnię
  • montaż elementów wyposażenia zgodnie z ofertą. 

Podłączamy całą automatykę basenową, na którą się składa między innymi system filtracji NFX, uzdatnianie wody i sterowanie funkcjami basenu.

Na tym etapie montujemy również obrzeże kamienne, czyli pas wokół basenu.
Budżet na basenEtap 7 – Montaż linera w niecce basenu
Końcowy etap to montaż linera, czyli specjalnej „wykładziny” w wybranym kolorze, którą wyściełana jest niecka basenu. Kolejnym krokiem jest nalanie i uzdatnianie wody. Warto zauważyć, że ogólnie dostępna woda z wodociągów po nalaniu najczęściej ma żółty kolor i nie jest przejrzysta. Dzięki naszej filtracji NFX proces uzdatniania jest naprawdę krótki!

Etap 8 – Uruchomienie basenu i automatyka basenowa

Ostatnim krokiem budowy basenu jest uruchomienie basenu i przeprowadzenie szkolenia z obsługi automatyki basenowej.  Opatentowany przez fabrykę Magiline system sterowania funkcjami basenu iMagi-X jest skonstruowany tak, by był jak najprostszy w użytkowaniu! Obsługa basenów Magiline nie jest skomplikowana i nie wymaga od użytkownika wiele zaangażowania.

Ile czasu zajmuje budowa basenu?

Budowa basenu bez przerw technicznych zajmuje nie więcej niż 2 tygodnie. Natomiast biorąc pod uwagę cały termin realizacyjny, należy przyjąć ok. 3 miesiące. Z tego powodu warto przygotować się do inwestycji odpowiednio wcześnie.

 

TAGS