Optymalne pH wody w basenie. Jak kontrolować i jak korygować pH?

Bartłomiej Szmit
Bartłomiej Szmit
10 maja 2023
Optymalne pH wody w basenie. Jak kontrolować i jak korygować pH?

Czy wiesz, że pH jest jednym ze wskaźników jakości wody w Twoim basenie? Dlaczego prawidłowy poziom pH jest taki istotny? Wiesz jak je mierzyć i jak modyfikować, aby dbać o komfort kąpieli?

Jeśli chcesz poznać kilka ważnych informacji na ten temat pH wody w basenie, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!

Co to jest pH wody?

pH jest wskaźnikiem kwasowości wody, czyli innymi słowy stężenia jonów wodorowych. Jego wartość mieści się w przedziale od 0 do 14

skala pH wody

  • Jeśli wartość jest poniżej 6, woda jest uważana za kwaśną;
  • Jeśli wartość jest mniej więcej równa 7, woda jest neutralna;
  • Między 8 a 14, woda jest zasadowa lub alkaliczna.

 

W idealnym przypadku woda w Twoim basenie powinna mieścić się w przedziale między pH 7- 7,4

Wartość pH zmienia się w zależności od różnych czynników zewnętrznych, takich jak twardość wody, temperatura, zanieczyszczenie i liczba osób korzystających z basenu. Wahania tych czynników mogą mieć bezpośredni wpływ na pH i pośredni na jakość wody basenowej oraz komfort użytkowania.

Jeśli pH odbiega od normy, woda może stać się mętna, brązowa lub zielonkawa i mogą pojawić się glony. Na ścianach basenu czasami da się zauważyć osady wapienne, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie niektórych urządzeń, w szczególności systemu filtracji.

Jak sprawdzić poziom pH wody w basenie?

Gdy woda staje się mętna lub zmienia kolor, bardzo często jest to oznaka braku równowagi pH, dlatego należy regularnie sprawdzać miarę kwasowości w basenie.

Zalecamy kontrolowanie jakości wody w basenie co najmniej raz w tygodniu.

Aby to zrobić, można użyć elektronicznego miernika pH. Jest on łatwy w użyciu – wystarczy zanurzyć urządzenie w wodzie i odczytać wartość na małym ekranie. Jest to najprostsza i najnowocześniejsza metoda.

Inną, bardziej tradycyjną opcją jest użycie kolorymetrycznego testera pH. Testery te mają zazwyczaj postać papierka lakmusowego, który zmienia kolor. Występują również w formie tabletek lub jako płynne odczynniki. Na podstawie kodu kolorystycznego dołączonego do produktu można określić wartość pH.

kontrola poziomu pH wody w basenie

kontrola poziomu pH

Jak zrównoważyć poziom pH wody w basenie?

Powodem, dla którego tak ważne jest zrównoważenie poziomu kwasowości w basenie jest to, że utrzymanie neutralnego pH zapewnia optymalną i bezpieczną jakość wody do pływania i kąpieli. Od wartości pH zależy również skuteczność funkcjonowania aparatury do uzdatniania wody. Woda w basenie, która nie jest neutralna stanowi żyzne środowisko dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Przykre konsekwencje mogą dotknąć kąpiących się osób, na przykład wystąpienie podrażnień skóry i oczu.  Ponadto nieprawidłowe parametry wody mają negatywny wpływ na liner i armaturę basenową, takie jak: drabinki, kaskady i inne elementy metalowe.  Jest to dowód na to, że kontrolę przeprowadza się zbyt rzadko i nadszedł czas na ponowną regulację pH Twojego basenu!

W celu zmniejszenia lub zwiększenia poziomu kwasowości stosuje się odpowiednie produkty, które wystepują w różnych postaciach (płyn, granulat, tabletki)

  • pH+  w celu zrównoważenia zbyt kwaśnej wody basenowej, czyli o pH poniżej 6,5.
  • pH-   w celu skorygowania wody zbyt zasadowej, tj. o pH powyżej 7,4.

Podobnie jak w przypadku testerów kolorów, przed użyciem produktu należy zawsze dokładnie przeczytać instrukcję. Produkty korygujące należy dozować w niewielkiej ilości, zawsze w odpowiednich proporcjach podanych przez producenta. Jeśli po kilku godzinach pH nie wraca do pożądanej równowagi, można dodać więcej produktu. Produkty te należy stosować tylko w razie potrzeby. W przypadku szczególnie dużych wahań istnieją korektory alkaliczności, które stabilizują pH wody w basenie.

Co mogę zrobić, by kontrola i korekta pH była łatwiejsza?

Dzięki postępowi, jaki dokonał się w automatyce domowej, możliwe jest zainstalowanie w basenie czujnika pH. Jest on bezpośrednio połączony z regulatorem, który automatycznie dostosowuje pH. Pozwala to uniknąć konieczności samodzielnego zajmowania się produktami korygującymi.

przykładowy regulator pH

przykładowy regulator pH

Automatyczne uzdatnianie wody w basenach Magiline

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom użytkowników firma Magiline wprowadziła innowacje i w pełni zautomatyzowała proces chemicznego uzdatniania wody!

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii iMAGI-X Sérénité zarządzanie pH wody nigdy nie było tak proste. Niezależnie od tego, czy posiadasz system uzdatniania wody za pomocą chloru czy soli, rozwiązanie to jest automatyczne i nie wymaga żadnej ręcznej interwencji z Twojej strony. Kontrola i sterowanie poziomem chloru i pH odbywa się automatycznie, bez Twojego zaangażowania. Możesz monitorować te dane w czasie rzeczywistym za pomocą smartfona lub tabletu dzięki dedykowanej aplikacji iMAGI-X.

 

Fotografia tytułowa: Fred Pieau

TAGS